Am văzut zilele trecute o anchetă în presa națională despre niște microbuze electrice pentru elevi, achiziționate la 200.000 euro bucata, și am zis că e un caz izolat undeva prin țară. Dar, surpriză, se pare că e un obicei translucid care s-a „exportat” și la C.J. Argeș.

Înțeleg tot din presa națională că urmează o anchetă europeană pe aceste spețe… Totuși, e interesant cum, în Argeș, aceeași firmă (pentru că cei care au vândut microbuze electrice sunt doar o sucursală a celor care au câștigat 4 din 8 loturi de transport județean integrat). Mi se pare cel puțin interesantă atitudinea C.J. Argeș și, mai exact, a celor care își ceartă partidul pentru legislația proastă, votată și implementată chiar de partidul din care fac ei parte. Poate, atunci când codrii vor fi înverzit, o să ne lămurim și noi care e circuitul apei în natură. Apropo, oare există GPS pe mașinile care cară lemne din acei codri verzi? Nu de alta, dar pe maxi-taxiuri nu pare să fie dorit acest sistem… oare de ce? (Parcă așa era în contract).

Oare primarii PSD și PNL știu câți bani au costat microbuzele electrice? Alea cumpărate de la Ford Craiova cu prețuri între 50.000 și 60.000 euro, după care au fost „carosate elegant” și vândute la C.J. Argeș cu 180.000-200.000 euro (cifre ochiometrice). Desigur, dacă doriți, puteți face calculul direct pe site-urile de achiziții publice?! Am vaga bănuială că primarii PSD şi PNL nu prea sunt la curent cu sumele astea. Oricum, se plângeau câțiva că plouă în ele și că a fost nevoie să mai „caroseze” și ei microbuzele, mai un cheder, mai un burete… aia e acum (să zică mersi că au primit, nu-i așa?… of).

Sper să nu găsiți și aici țapi ispășitori, ca la fiecare „bubă” pasată tacticos la cei mai slabi de înger!