Astăzi, comunitatea noastră a marcat o zi cu triplă semnificație: Înălțarea Domnului, Ziua Eroilor și sărbătoarea Sfinților Împărați Constantin și Elena.
În semn de recunoștință față de cei care și-au dat viața pentru credință, libertate și apărarea țării, la Monumentele Eroilor din Gălășești, Centrul Cultural pentru Școlari, Valea Mărului, Budeasa Mare, Budeasa Mică, precum și la mormântul sublocotenentului Florin Bădiceanu, au avut loc ceremonii religioase și depuneri de coroane de flori.
La Biserica din Gălășești, sărbătoarea a avut o însemnătate aparte, fiind și hramul Bisericii „Înălțarea Domnului”.
Mulțumesc soborului de preoți, cadrelor didactice, părinților și copiilor prezenți în frumoasele porturi populare pentru că au dat un plus de emoție acestei zile de suflet!
Tuturor locuitorilor comunei Budeasa le doresc sănătate, liniște și bucurii alături de cei dragi. Vă asigur că voi continua să fac tot ce îmi stă în putință pentru binele comunității noastre!
Să ne cinstim eroii, credința și valorile, privind cu responsabilitate spre viitor!
