Demolăm vechiul corp C6 și construim o clădire nouă, pe parter, modernă și eficientă energetic, cu bucătărie complet compartimentată pe tipuri de activități, sală de mese, grupuri sanitare, vestiare pentru personal și spații tehnice. Mai important: va fi un spațiu în care elevii colegiului își vor putea învăța meseria în condiții bune – fie că vorbim despre viitori bucătari, ospătari, patiseri sau specialiști în alimentație publică. Investiția este realizată prin Programul național „Școli sigure și sănătoase”, derulat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, iar valoarea finanțării este de aproape 12.793.472,78 lei cu TVA, din care valoare finanțată de la bugetul local al municipiului Pitești: 192.632 lei cu TVA.
Primarul Cristian Gentea: „Am semnat contractul pentru construirea noii cantine de la Colegiul Economic Maria Teiuleanu”!
