Astăzi, Federația SANITAS a fost invitată la Ministerul Sănătății pentru o nouă discuție privind Legea salarizării. Ne‑am prezentat cu responsabilitate, așteptându‑l pe ministrul Sănătății, cel care a lipsit și la întâlnirea de săptămâna trecută, evitând astfel dialogul direct cu organizația care reprezintă majoritatea angajaților din sănătate. Mai mult decât atât, această absență vine la mai puțin de 24 de ore de când peste 15.000 de salariați și-au strigat nemulțumirile pe străzile Bucureștiului.
Ne-am întâlnit astfel cu o echipă de funcționari ai ministerului – profesioniști pe care îi respectăm și cărora le mulțumim pentru disponibilitate. Au stat peste trei ore la discuții, însă au repetat constant același lucru: „Nu putem confirma nimic, nu putem promite nimic, nu avem mandat pentru absolut nimic fără acordul ministrului”.
Cu toată aprecierea noastră pentru angajații ministerului, absența, pentru a doua oară, a ministrului interimar, reprezintă o lipsă de respect din partea dumnealui față de Federația SANITAS – organizația care a demonstrat, cu numai o zi în urmă că vorbește în numele tuturor salariaților din sănătate, de la infirmieră până la medic. După ore întregi de dialog steril, fără niciun progres real, delegația SANITAS a părăsit întâlnirea, solicitând ferm: negocieri reale cu persoane care au mandat de decizie, principii unitare aplicate tuturor categoriilor profesionale, respect pentru toți angajații din sistem.
Am constatat încă o dată că se negociază dialogul, nu soluțiile. Că suntem invitați la discuții formale, fără conținut, în timp ce proiectele care ne privesc pe toți sunt împinse înainte fără acordul sindicatelor. În aceste condiții nu mai există altă soluție decât continuarea acțiunilor sindicale, în limitele legii, dar cu toată determinarea și unitatea pe care le avem. SANITAS nu acceptă o Lege a salarizării făcută fără dialog, fără echitate și fără respect pentru oamenii care țin sistemul sanitar în viață!
