Având în vedere incidentul grav petrecut în zona Vidraru, unde un turist care hrănea un urs a fost atacat, am dispus în cadrul CJSU, prin ordin de prefect, măsuri stricte de monitorizare și control. Echipe mixte – poliție, jandarmerie și alte structuri – sunt prezente în zonă în fiecare zi, iar pe durata weekend-ului acționează cu efective sporite, pentru a preveni orice comportament care pune în pericol vieți omenești.
Am transmis foarte clar: toleranță zero față de cei care încalcă legea! Orice persoană care hrănește animalele sălbatice sau se apropie nejustificat de acestea va fi sancționată ferm. Ursul nu este o jucărie și nu este un obiect de fotografiat! Respectați legea! Nu hrăniți urșii! Nu vă puneți viața în pericol!
#prefecturaarges #jandarmeriaromâna #ipjargeș
