La Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Județean din Pitești, fiecare zi înseamnă nenumărate decizii luate contracronometru și peste 100 de pacienți care au nevoie de ajutor medical. Medicii, asistenții, infirmierii, brancardierii și întreg personalul UPU lucrează permanent sub presiune, gestionând cazuri grave, accidente, urgențe majore, dar și minore, cu sprijinul secțiilor și compartimentelor din cadrul spitalului implicate în îngrijirea și tratarea pacienților. Adrian Dumbravă, managerul instituției, transmite respectul și aprecierea sa tuturor celor care aleg, zi de zi, să fie în prima linie pentru salvarea de vieți. La mulți ani tuturor profesioniștilor din medicina de urgență!
Spitalul Județean de Urgență Pitești: 27 mai, Ziua Medicinei de Urgență!
