Nea Ilie a găsit potrivit să prindă în celebrul Program SAFE și pe cei de la DIGI, cu doar 196 de milioane de euro (1 miliard de lei). Inițial am crezut că o să cumpărăm propagandă pe 10 ani, dar, surpriză… cumpărăm ceea ce este deja la liber pe net!
Cumpărăm dezvoltarea unui program LLM (Large Language Model) care este deja open-source pe piață… Interesant cum și în ce fel o să înceapă marea combatere a dezinformării.
Pot să întreb dacă această infrastructură o să fie folosită în scop politic de cei de la Cyber Int?
Pot să întreb dacă această infrastructură este deținută 100% de statul român?
Pot să întreb dacă acest „contract” este cu dedicație pentru prietenii de la Oradea?
Pot să întreb dacă după finalizarea contractului acest sistem va fi folosit și de alte țări?
P.S.: O să spuneți că sunt eu extremist sau putinist etc., dar vă atrag atenția că, în lipsa unor clarificări, aici miroase a corupție și stat totalitar!
