Practic, guvernul Bolojan nu mai poate vinde pachete majoritare în mod opac, privat, urgent și doar către investitori instituționali. Dacă vrea să listeze, va fi obligat să meargă pe metoda publică (pentru toți), adică să aprindă lumina asupra acelor tranzacții.

P.S.: Dincolo de latura tehnică a acestei spețe, problema e simplă… pe final de mandat voiau să-și achite datoriile față de stăpâni!