În urma unei dezbateri cu studenții de la Drept, organizată de Asociaţia INOVis (una dintre puținele asociații studențești care nu beneficiază de sponsorizări și finanțări dubioase, ci încă pun suflet în ceea ce fac), am depus un proiect de lege care, dacă va fi aprobat, va permite firmelor să deducă până la 1.000 de lei din sumele acordate pentru chiria studenților pe care îi au angajați.
Printre numeroasele aspecte pertinente discutate, am identificat câteva dintre cele mai mari probleme cu care se confruntă studenții: integrarea pe piața muncii, costurile foarte ridicate ale chiriilor, lipsa de încredere și desconsiderarea pe care o întâlnesc adesea din partea unor angajatori.

Este un pas mic, dar reprezintă un început! Sper ca tinerii să se unească și să acționeze organizat, astfel încât să determine clasa politică să ia măsuri și în interesul lor.
P.S.: Nu toate ONG urile sunt la fel, cum nici oamenii nu-s toți la fel!
