Mare tragedie națională pentru simplul fapt că cerem ceea ce au cerut și ONG-urile!… Cerem transparență pentru finanțările acestor actori „statali” și „non-statali”. Oare ce să fie așa de rău în această cerință, clamată și cerută tot de ONG-uri (alea care chiar se chinuie cu finanțarea)?! Vorbim de aproximativ 127.000 de ONG-uri prin care rulează peste 4 miliarde de euro (conform surselor online).

Discuția nu este despre ONG-urile care duc o activitate lăudabilă. Problema de fond este legată de finanțările obscure care ulterior comandă agenda publică sau agenda economică și chiar agenda politică din România! Oare USR-ul are legături cu ONG-uri finanțate din Rusia?!? (Momentan nu știm, dar cu această lege o să aflăm).

P.S.: ONG-urile nu respectă legile electorale (că n-au încadrare și obiect… în teorie), dar influențează foarte multe aspecte din această țară. Cred că a venit timpul să știm dacă vreo țară finanțează (direct sau indirect) atitudini ostile asupra dezvoltării României în diverse sectoare!