Eveniment de excepție găzduit de Universitatea „Constantin Brâncoveanu”! Vorbim despre prima ediție a Simpozionului „Carol Davila”, cu tema „Sănătate și educație”. Prezența a fost una cu totul deosebită, printre oaspeți regăsindu-se rectorul Universității de Medicină și Farmacie, Viorel Jinga, managerul Spitalului Universitar București, prof. dr. Cătălin Cîrstoiu, argeșean de origine, primarul Piteștiului, Cristian Gentea, președintele Colegiului Medicilor din România, prof. univ. dr. Cătălina Poiană, ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu și alți membrii marcanți ai elitei medicale românești.

În cuvântul introductiv, primarul Cristian Gentea a mulțumit organizatorilor și a reiterat sprijinul Primăriei Pitești în construcția noului Spital de Urgenţă Piteşti.


La rândul său, vicepreşedintele Consiliului Judeţean, Marius Nicolaescu, a făcut o trecere în revistă a investiţiilor efectuate de instituţia pe care o reprezintă în infrastructura sanitară din judeţ.

Prof. dr. Alexandru Rafila, ministrul Sănătăţii, a evocat personalitatea marelui doctor Carol Davila.


Ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu, a evocat două dintre personalităţile actuale ale medicinii româneşti, ambii argeşeni, rectorul UMF Viorel Jinga, şi managerul Spitalului Universitar București, prof. dr. Cătălin Cîrstoiu.


De asemenea, prefectul Ioana Făcăleaţă a transmis mesajul domniei sale şi al instituţiei pe care o conduce pentru participanţii la simpozion.


După speech-urile invitaților de onoare, participanţii au avut parte de prezentări ale diverselor patologii din diverse specialităţi medicale.