CS Mioveni a obținut luni seara a patra victorie din actuala ediție de campionat. Galben-verzii au învins cu 1-0 (1-0) pe Gaz Metan Mediaș, o contracandidată la retrogradare. Unicul gol al partidei a fost marcat de Rusu, în minutul 21 din penalty. Tot Rusu a ratat în minutul 56 o altă lovitură de pedeapsă.

Partida a fost la discreția elevilor antrenați de Alexandru Pelici. Aceștia au condus ostilitățile din primul până în ultimul minut de joc, ratând foarte mult. Ocaziile au fost la un pas să se răzbune, iar la ultima fază a meciului oaspeții puteau egala. Portarul Ducan a salvat însă miraculos în două rânduri.

Cele trei puncte sunt un balon de oxigen necesar în acest moment Mioveniului, echipa reușind o nouă victorie după 3 luni. Galben-verzii au acumulat acum 16 puncte și au urcat pe locul 12.

Caseta tehnică

CS Mioveni: Ducan – Oancea, Garutti, Balaur, Scarlatache, Burnea (’46 Șerbănică) – Dumitriu (’90 Rădescu), Cierpka (’75 Toma) – Buziuc (’27 Sanoh), Rusu, Blănaru (’90 Vereș). Antrenor: Alexandru Pelici.

Gaz Metan Mediaș: Vâlceanu – Dobrescu (’64 Romeo), Matricardi, De Sousa, Trif – Alceus (’46 Irobiso), Filip – Lixandru (’72 Șteau), Deaconu, Chamed (’46 Sarr, ’72 Da Silva) – Morar. Antrenor: Ilie Poenaru

Arbitru: Sebastian Colțescu. Cartonașe galbene: Blănaru (’67), respectiv Vâlceanu (’21), Dobrescu (’42), Yuri (’55), De Sousa (’56), Sarr (’60), Da Silva (’80).

„Citește, apreciază, distribuie!” – „Read, like, share!”
Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook: https://www.facebook.com/Politikia.ro.