# A marcat Garita (min. 55).

FC Argeș a plecat cu toate punctele din deplasarea de vineri seară, de la CS Mioveni, după ce a reușit să câștige la limită, scor 1-0, derby-ul județului. Unicul gol al partidei a fost marcat de Garita, în minutul 55, în urma unei faze care a făcut șah-mat defensiva gazdelor.

Alb-violeții au început mai bine meciul, șutul lui Garita din interiorul careului fiind respins cu greu de portarul Popescu. Și Bertrand își putea trece numele pe lista marcatorilor, însă balonul nu a prins cadrul porții. În ultimul minut al primei reprize, gazdele au cerut gol, la o fază în care mingea șutată de Dumitru a fost reținută cu emoții de portarul Straton. VAR-ul a analizat faza timp de 3 minute și a decis că balonul nu a depășit linia porții. La faza următoare, Ișfan a tras la rădăcina barei, însă Iustin Popescu a reușit să rețină.

În minutul 82, a fost din nou nevoie de intervenția VAR după ce golul lui Garita a fost anulat pe motiv de ofsaid. De data aceasta, cavalerilor fluierului le-a luat 10 minute să analizeze faza, reușita vârfului camerunez nefiind validată. În urma acestui rezultat, FC Argeș a urcat pe locul 7, cu cele 9 puncte, adunate în aceste 6 etape. Următorul joc al echipei noastre este programat duminică, 28 august, de la ora 13.30, pe propriul teren, cu Chindia Târgoviște.

Caseta tehnică

CS Mioveni: Popescu – Balaur, Scarlatache, Garutti (Trif 70’) – Oancea, Lixandru, Pop (Toma 83’), Burnea (Coşereanu 82’) – Blănaru, Antal, Dumitru (Rădescu 82’). Antrenor: Alexandru Pelici.

FC Argeş: Straton – Jakolis, M. Constantin, Cestor, Vianna – Meza Colli, Nijke – Işfan, Alceus (Şerban 60’), Bertrand (Tofan 84’) – Garita (Latovlevici 83’). Antrenor: Andrei Prepeliţă

Cartonaşe galbene: Pop 42, Balaur 90+10, respectiv Alceus 36, Garita 48, Jakolis 63, Mezza Colli 90+10. Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru. A1: Ciprian Florin Danşa. A2: Bogdan Gheorghe. Rezervă: Iulian Dima. Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan şi Adrian Vornicu. Observatori: Ion Cățoi, Cristian Nica.

Fotbal Club Argeş Piteşti. Foto: Gabriela Neacșu.
Sursa video: Orange Sport Romania.

„Citește, apreciază, distribuie!” – „Read, like, share!”
Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook: https://www.facebook.com/Politikia.ro.